Představení týmů ONHLL 2022/2023

Seznamte se s týmy ONHLL – HBC Vosy Liberec

Po představení Green Monsters se vrhneme rovnou na aktuální vládce ligy, loňské šampiony HBC Vosy Liberec. Jak dlouho už působí v libereckém hokejbale? Nebo jak vzpomínají na minulou mistrovskou sezonu? Nejen to se dočtete v tomto článku.

Při pohledu do historie zjistíme, že Vosy jsou nejstarším aktuálně hrajícím týmem ONHLL. První krůčky k založení tohoto klubu podnikli Petr Kudláček a Jan Marek ve známém libereckém pivním baru Azyl. A proto také v roce 2010 vznikl tým s názvem Azyl Vosy Liberec, který dojížděl hrát hokejbalovou ligu do Děčína. Rok 2013 ovšem přinesl několik změn, v Liberci se rozjela hokejbalová liga, kterou mohli začít hrát i špílmachři z Vos, a protože v týmu zůstala jen hrstka jádra z baru Azyl, zmizelo jméno tohoto baru z názvu týmu i loga, a od sezony 2013/2014 hrálo mužstvo zakladatelů Kudláčka a Marka pod nynějším názvem Vosy Liberec.

Vosy působí v liberecké hokejbalové lize skoro 10 let a za tu dobu dokázaly posbírat již 5 titulů, konkrétně v letech 2014, 2016, 2017, 2019 a 2022. Jsou tedy jednoznačně nejúspěšnějším týmem v historii naší ligy. Během této doby se ve žlutočerném dresu vystřídalo přes 50 hráčů. Většina z nich má hokejovou minulost, liberečtí diváci a hráči se mohli na františkovském hřišti setkat i s takovými jmény, jako je bývalý slovenský reprezentant Martin Bartek, hráči libereckých Bílých Tygrů Michal Bulíř či Mojmír Musil, nebo v neposlední řadě odchovanec libereckého hokeje Dominik Hrníčko.

Pokud se zeptáte nynějšího kapitána Vos, Martina Smetaníka, na největší úspěchy jeho týmu, váží si každého z nich. „Mezi největší úspěchy řadíme rozhodně každý náš titul, který jsme s týmem udělali.“ Vosy se staly šampiony i posledního ročníku, ve finálové sérii porazily Medvědy 2:0 na zápasy, po výhrách 7:4 a 9:2. Jak titul, získaný po dvouleté pauze, hodnotí kapitán? „Tým se tak nějak konečně dostal na úroveň, jaká u nás byla v minulosti zvykem, a sehranost, útočná síla a dobré výkony brankářů nás dovedly až na vrchol.“

Letošní sezona zatím Vosám úplně nevychází, 2 výhry za 3 body, jedna v prodloužení a dvě prohry stačí na „pouhou“ třetí příčku v průběžné tabulce. Co zlepšit? „Zlepšit se dá vždycky všechno. Je na každém z hráčů, jak se k tomu postaví, jsem na náš tým hrdý a máme obrovskou sílu, zkušenosti a týmovost, to rozhoduje a na tom budeme stavět,“ říká Martin Smetaník.

Týmové statistiky přisuzují Vosám třetí pozici, v těch individuálních ale jejich hráči okupují příčky nejvyšší. Brankářům prozatím vládne Petr Smetaník, který má úspěšnost zákroků téměř 90 %, žádný jiný brankář se v této sezoně nedostal ani nad 85. Ofenziva je velkou devizou týmu Vos, ve svém kádru mají hned 5 hráčů, kteří průměrně přispívají více jak dvěma body na zápas. Patří k nim aktuálně 4. nejproduktivnější hráč celé ligy, Lukáš Erben (5 zápasů; 6 gólů + 9 asistencí), Jiří Peřina (5; 3+10), Marek Frk (5; 8+3), Martin Smetaník (3; 6+4) a Jan Vondráček, který dokázal málo vídanou věc, na podzim odehrál pouhý jeden zápas, přesto v něm dokázal nastřílet hattrick a navrch přidat ještě 4 asistence.

 

Základní část Vosám prozatím tolik nevychází, ale v play-off budou jistě v plné síle. Třeba se jim dokonce podaří vytáhnout další eso z rukávu, jako to bylo v případě minulého play-off s Dominikem Hrníčkem, a budou opět patřit k největším favoritům na zisk titulu.

HBC Vosy Liberec – soupiska 2022/2023:

Brankáři:

Petr Smetaník, Jan Majer

Obránci:

Michael Rychecký, Daniel Steffan (A), Jan Slavík, Tomáš Slavík, Michal Špinka, Jaroslav Janků

Útočníci:

Lukáš Erben, Martin Smetaník (C), Jan Vondráček (A), Jiří Peřina, Lukáš Kysela, Dominik Hrníčko, Marek Frk, Jozef Glombík, Jan Michálek, Matěj Pospíšil

Sdílet