Rostoucí počty nejmenších dětí nám dělají radost, říká trenér minipřípravky Jiří Dušek

Kategorii mladších žáků doplňuje v portfoliu mládeže HBC Liberec také minipřípravka. Nejmladší děti, které s hokejbalem právě začínají, vede trenérské duo Jiří Dušek a Jaroslav Vojtíšek. O tom, jak se jim daří nejmenší sportovce posouvat kupředu, vyhrávat zápasy či organizovat nábory promluvil první jmenovaný.

Jirko, zimní přestávka nám přerušila sezonu. Jak hodnotíte její dosavadní průběh z pohledu nejmladších kategorií?

Nejmladší kategorie se nám naplnila dostatečně (samozřejmě může být i lépe) a jsme za to rádi. Tuto sezónu jsme přihlásili i Minipřípravku. Nejstarší děti máme ročník 2015, takže na turnajích často potkáváme starší děti (ročník 2014) a jsem mile překvapen, jak se s tím dokáží naše mimina popasovat 🙂

Na druhou stranu je dobré, že máme tolik mladších dětí, protože můžeme se všemi vyjet i na turnaj Mikropřípravky. Tam si zase zasoupeří se stejně starými, což je super. Děti vlastně budou v Minipřípravce dva a více let a tím se lépe vyhrají.

Co se týče výsledků, tak máme celkem vyrovnané turnaje, někdy více prohrajeme, někdy více vyhrajeme a často remizujeme. Jsem spokojen!

Přes zimu logicky nemůžete trénovat venku, jak jste se tedy zařídili s tréninky?

My jsme si domluvili již na konci minulé sezóny tělocvičnu v TK Rapid, kam chodíme ve stejný čas, jako na tréninky ven. Což je fajn kvůli ostatním kroužkům a nenarušujeme tím jiné aktivity rodičů. Snažíme se také dětem připravit i jiné alternativy, takže halu prokládáme bazénem a ledovou plochou ve Svijanské aréně. Chceme, aby se hlavně děti bavily, o to v tomhle věku jde. Dřina teprve přijde.

Od března byste měli mít na hřišti plastový povrch. Jak se na tuto změnu těšíte? Věříte, že to pomůže nejen ke zkvalitnění tréninků?

Tak určitě. Je to velký krok pro liberecký hokejbal. Máme z toho obrovskou radost, jelikož se dostaneme zase o level výš. Dotáhneme se na ostatní týmy, a to ve všech kategoriích. My máme tu výhodu, že ty děti co přijdou, tak na tomto novém povrchu budou začínat. To znamená, že veškeré věci, co je budeme učit, budou dělat automaticky a plynule. Těšíme se na něj.

Jste spokojeni s počty dětí v minipřípravce? Pořádáte nějaké akce pro zvýšení počtu malých hokejbalistů a hokejbalistek v jednotlivých kategoriích?

Dobrá otázka, lehce jsem na ni odpověděl již v prvním rozjímání. Jsme rádi, že máme dostatek dětí, abychom mohli odjet téměř na každý turnaj. Každopádně je tu pořád velká rezerva, vždyť můžeme na turnaje jezdit se dvěma/třemi týmy. Já doufám, že tomu hodně pomůže ten povrch. Lidé uvidí, že se snažíme zlepšovat sportoviště a ty děti nám svěří.

Co se týče náboru, tak využíváme letos hlavně všech možností levné propagace. Byli jsme na veletrhu Sport Live, se kterým máme dobré zkušenosti. Roznesli jsme letáky do všech škol a školek v Liberci. S nimi pak máme v plánu více pracovat a průběžně je navštěvovat. Hodně si slibujeme od příměstských táborů, které vede Lukáš Novotný. Vede je moc dobře a já mu za to děkuji.

Kdybyste měl vybrat jednu dětskou vlastnost, kterou obdivujete, jaká by to byla a proč?

Nejspíš to, jak se dokáží pro všechno nadchnout. Člověk jim nabídne běžecké závody a děti jásají. Takže jim nevadí vůbec nic a to je super, já osobně se musím do všeho přemlouvat, kéž bych měl tohle nadšení.

Jak byste nalákal malé děti, a také jejich rodiče, na hokejbal? Proč by právě tohle měl být pro ně ten správný sport?

Správný sport, tak se to nedá říct… Jakýkoliv sport je správný! Každopádně každému jde něco jiného a my se snažíme dětem nabídnout všeobecnou průpravu. Hlavně, aby je to bavilo. Co se týče hokejbalu, je to sexy sport! 🙂 Je tam kontakt, je tam pohyb, nejvíce se podobá oblíbenému hokeji a děti ve výstroji vypadají tak roztomile. Pro rodiče je velká výhoda v tom, že hokejbal je nízkonákladový sport, výstroj zapůjčíme a děti se snažíme vést k slušnému chování. Budu rád, když se děti přijdou podívat na trénink, vyzkouší si to a samy nám pak řeknou, jestli chtějí pokračovat.

Sdílet